Nagyon fontos, hogy az egészségügyi ellátásra, azaz orvosi ellátásra való jogosultság nem egyenlő a biztosítási jogviszonnyal.
Orvosi ellátásra akkor is jogosult lehetsz, ha nincs biztosítási jogviszonyod. Például havonta fizeted az egészségügyi szolgáltatási járulékot vagy nappali tagozatos hallgatói jogviszonyod van. De akkor is jogosult vagy orvosi ellátásra, de nem vagy biztosított, ha a munkaviszonyod, vagy más biztosítási jogviszonyod megszűnik a CSED, GYED vagy GYES folyósítás alatt. Ebben az esetben a CSED, GYED, GYES folyósítás jogán leszel jogosult orvosi ellátásra.
Amennyiben nem vagy biztosított, akkor pénzbeli ellátásra (táppénzre, CSED-re, GYED-re) sem lehetsz jogosult. Nagyon sokan esnek abba a hibába, hogy azt gondolják, hogy ha CSED-et, GYED-et folyósítanak, akkor egy esetleges tesónál is fog járni mind a két ellátás. Sajnos abban az esetben, ha a CSED, GYED folyósítás mögött nincs biztosítási jogviszony, akkor tesó esetén nagy eséllyel nem leszel jogosult CSED-re, GYED-re.
Mikor nincs biztosítási jogviszony a CSED, GYED folyósítás mögött?
Például, ha megszűnik a munkaviszony, vállalkozói jogviszony, vagy az egyéni vállalkozói jogviszony szüneteltetésre kerül a CSED, GYED folyósítás alatt.
A CSED, GYED jogosultság attól függően fog alakulni, hogy az újabb baba születését megelőző két éven belül ki lehet -e még hozni a szükséges 365 naptári nap biztosításban töltött időt. Ha ki lehet, akkor még van esély a CSED, GYED jogosultságra. Ha nem lehet, akkor esetleg a CSED jogosultságot még ki lehet hozni egy speciális szabálynak köszönhetően, de a GYED jogosultságot már biztosan nem. Ha pedig egyáltalán nem lehet kihozni a szükséges 365 naptári napi biztosításban töltött időt, akkor kizárólag a bruttó 28 500 Ft-os GYES-re leszel jogosult. Esetleg apa igényelheti a GYED-et.