Hogyan történhet az meg, hogy átalányadózó egyéni vállalkozóként 108 000 Ft jön be táppénz, CSED, GYED alapnak?
Elég gyakran találkozom azzal a helyzettel, hogy a katás adózás módosítását követően átalányadózásra vált át a vállalkozó, és az átalányadózó egyéni vállalkozás mellett létesít egy 36/40 órás munkaviszonyt. Nézzük meg, hogy mi történik ebben az esetben. Tételezzük fel, hogy a CSED és a GYED igénylés is 2024-ben lesz.
A munkaviszony létesítésével többes jogviszony jön létre. A többes jogviszonyról azt érdemes tudni, hogy a jogosultsági feltételeket jogviszonyonként vizsgálják. Amennyiben a munkaviszonyban a szülést megelőző napig nem lesz meg a 365 naptári nap biztosításban töltött idő, akkor a munkaviszonyból nem lesz meg a CSED/GYED jogosultság. A táppénz jogosultság is lényegesen csökken, ugyanis annyi naptári nap lesz a táppénz jogosultság ahány naptári nap eltelik a munkaviszony indulásától a táppénz indulást megelőző napig.
Ha a munkaviszony kiesik mi marad? Hát az egyéni vállalkozás !
Tételezzük fel, hogy a szülés időpontja 2024. július, és munkaviszony indul 2024. szeptember 1-től. Mivel a munkaviszonyban nem lesz meg a CSED, GYED jogosultság, ezért az egyéni vállalkozásból lehet CSED-et igényelni (kivéve ha az egyéni vállalkozás szüneteltetésre kerül, mert akkor csak a bruttó 28 500 Ft-os alanyi jogon járó GYES fog járni). Ebben az esetben az egyéni vállalkozásban a CSED irányadó időszaka 2023. január 1-től 2024. április 30 -ig tartana. Ebben az időtartamban keresnének bérezett napokat. Mivel a munkaviszony miatt nincs járulék alapot képező jövedelem (na meg az adómentes jövedelem rész miatt), így a bérezett napok keresésénél visszafognak menni egészen augusztusig, ahol az első bérezett napot találják. Augusztus 31-től visszafele fogják meghatározni a CSED számítási időszakát attól függően, hogy hány bérezett napot találnak 2023. január 1-től 2023. augusztus 31 -ig.
A példa alapján az utolsó 180 naptári nap kata alap lesz a táppénz, CSED, sőt még a GYED alapja is.
A GYED irányadó- és számítási időszaka attól függően alakul, hogy a GYED a szülés évében, vagy a szülést követő évben indul.
Az irányadó időszakot az határozza meg, hogy mikor indult az a jogviszony amiből az adott ellátást (táppénz, CSED, GYED ) igényled, folyamatos volt-e a biztosítási időd, illetve mikor indul az adott ellátás (táppénz, CSED, GYED kezdő napja). A számítási időszakot a bérezett napok száma határozza meg. Mivel mind a három ellátás (táppénz, CSED, GYED) különböző időpontban indul, így mind a három ellátásnak különböző lesz az irányadó időszaka.
108 000 Ft-os kata alapból egyébként a várható nettó táppénz 55 080 Ft két éves folyamatos biztosításban töltött idő esetén, illetve 45 900 Ft két évnél kevesebb folyamatos biztosításban töltött idő esetén. A nettó CSED 91 800 Ft, a várható nettó gyed 56 700 Ft lehet.
Minél több a 31 naptári napos hónap a számítási időszakban annál kisebb a táppénz, CSED, GYED átlaga, ugyanis a 31 naptári napos hónapok rontják a pénzbeli ellátások összegét.