Esettanulmány:
A kismama a harmadik babát várta. Az első gyermek 2017-ben született, a második gyermek 2019. december végén. A jelenlegi szülés várható időpontja 2022. október vége. Az adatok átnézését követően lehetett látni, hogy 2019-ben, a második gyermek születése előtt szeptemberben 298 000 Ft-os (a 2019-ben hatályos minimálbér kétszerese) jövedelem elszámolás volt, majd október 1-től táppénz indult. A kismama a CSED-et november 28 -án igényelte. A CSED, GYED határozat alapján a csed, gyed alapja 255 000 Ft volt. Az elszámolt jövedelem alapján (298 000 Ft) a CSED, GYED alapját 298 000 Ft alapján kellett volna megállapítani. Sajnos mindez most derült ki, nem akkor, amikor a CSED, GYED határozatot megkapta a kismama. Ennek oka valószínűleg az, hogy a CSED, GYED határozatban nem az egy havi jövedelem található, hanem az egy naptári napi alap, és az egy naptári napi bruttó összeg. 2019-ben a bruttó CSED, még a CSED alap 70 %-a volt. Ha valaki nem ismeri a CSED, GYED összegének számítási szabályait, akkor az egy napi összegből nem fogja tudni megállapítani, hogy a megállított CSED, GYED egy naptári napi összege valóban a tényleges jövedelem alapján lett-e megállapítva.
Az alacsonyabb CSED alapot ebben az esetben az okozta, hogy a kismama a szülés várható idejét megelőző hónaptól igényelte a CSED-et. A fenti ábrán látható, hogy a CSED alapja 9 933,33 Ft-nak kellett volna lenni, ha a kismama nem november 28 -án, hanem december 1-jén igényli a CSED-et.
A kismama elmondás alapján a könyvelővel együtt mentek be az eb-i pénztár ügyfélszolgálatára, és ott kapták a javaslatot. A javaslat egyébként nem volt rossz, csak nem volt személyre szabott, azt felejtették elmondani, hogy figyelni kell az irányadó időszakra is. Amennyiben a kismama nem november 28 -ától igényelte volna a csed-et, hanem december 1-től, akkor a csed alapja az elszámolt jövedelem lett volna. Mindössze 3 naptári napon múlott. A CSED alapját a kedvezmény szabály alapján a korábbi CSED alap alapján állapították meg.
Viszont a GYED alapja is a korábbi CSED alapján (255 000 Ft) lett megállapítva, miközben a GYED alapját már a tényleges, elszámolt szeptemberi jövedelem alapján kellett volna elszámolni. Az sajnos jelenleg még kérdés, hogy hol történt a hiba. A GYED-et elbíráló ügyintéző nem volt alapos, és automatikusan a korábbi CSED alap alapján behozta GYED alapnak is a CSED alapot, vagy esetleg az igénybejelentő volt rosszul kitöltve.
Miért számoltak a korábbi CSED alappal? Mert bejött a kedvezmény szabály, és a kedvezmény szabály alapján a korábbi CSED alapot hasonlítják össze az általános szabály alapján megállapított CSED, illetve GYED alappal. A kettő közül a kedvezőbb lesz az újabb baba CSED, GYED alapja. Ebben az esetben nem a korábbi CSED alap lett volna kedvezőbb, ha tisztában vannak az irányadó időszakkal, és azzal, hogy a GYED határozatból hogyan kell megállapítani az alapot, amiből a GYED összege megállapításra került.