A gyermekgondozási díj – GYED – megállapításakor határozatban kell rendelkezni az ellátás folyósításának időtartamáról és a naptári napi összegéről. Amikor megállapítják a GYED-et, akkor a határozatban az első összeg az egy naptári napi alap lesz, a második összeg pedig az egy naptári napi bruttó GYED összeg lesz.
A GYED alapja a tényleges jövedelem, viszont ha a tényleges jövedelem magasabb, mint a GYED folyósítás alatt hatályos minimálbér kétszerese, akkor bejön a folyósítási korlát.
Fentiek azt jelentik, hogy a GYED-et megállapító határozatban a naptári napi összeget kell megállapítani, viszont a GYED maximumot hónapokra nézve kell figyelembe venni. A maximum GYED alap vizsgálata úgy történik, hogy a gyermekgondozási díjnak a határozatban szereplő összegét felszorozzák az adott hónap naptári napjainak számával, a kapott összeget pedig összehasonlítják a GYED maximummal. Ha a szorzatként kapott összeg az adott hónapban nem éri el a maximum GYED összegét, akkor a szorzatként meghatározott összeg lesz a GYED bruttó összege abban a hónapban. Ha viszont a szorzatként meghatározott összeg eléri, vagy meghaladja a GYED maximum összegét, akkor bejön a folyósítási korlát, és a minimálbér kétszeresének 70 %-a lesz abban a hónapban a bruttó GYED összege.
Példa:
A GYED határozatban szereplő naptári napi összeg (második összeg a GYED határozatban) 12 520,45 Ft. A GYED naptári napi összege alapján januárban az egy havi bruttó GYED összege 375 614 Ft, de mivel az az összeg magasabb, mint a GYED maximum összege (373 520 Ft), ezért csak bruttó 373 520 Ft kerül folyósításra.
Februárban a GYED naptári napi összege alapján az egy havi bruttó GYED összege 363 093 Ft nem éri el a GYED maximumot, így februárban a bruttó GYED összege az egy naptári napi bruttó összeg és a február hónap naptári napjajinak szorzata lesz, azaz 363 093 Ft.
Fentiek azt jelentik, hogy az adott hónap naptári napjainak száma függvényében különböző lesz a GYED bruttó összege. Lesz olyan hónap, amikor eléri a maximum GYED összeget, és lesz olyan hónap (február) amikor nem.
Tört hónap esetén eltérő a szabályozás. Ennek oka, hogy alkalmazni kell az Ebtv 217/1997. (XII.1.) kormányrendelet 26/B § – ának rendelkezését, amely alapján a gyermekgondozási díj legmagasabb naptári napi összegét az Ebtv 42/D § 1 bekezdésében meghatározott összeg harmincad részében kell megállapítani.
Mit is jelent ez?
Azt jelenti, hogy tört hónap esetén a GYED maximum havi összegét el kell osztani 30-al, és meg kell szorozni annyi naptári nappal, ahány naptári nap gyed-ben az adott hónapban a biztosított részesül. Tört hónap esetén 2024-ben a GYED maximum napi összege 12 450,67 Ft
Példa:
A biztosított részére 2024. február 11-től a megállapított gyermekgondozási díj naptári napi összege 12 780,19 Ft. 2024. február 11-től 2022. február 29. közötti időszakra vonatkozóan a GYED maximum összege 373 520/30*19=236 563 Ft. A GYED határozatban megadott összeg alapján erre az időszakra 12 780,19 Ft*19 =242 823 Ft jár. Lehet látni, hogy a GYED határozatban szereplő összeg alapján a februárra járó bruttó GYED összege meghaladja a GYED maximum törthónapra járó összegét, ezért csak a bruttó 236 563 Ft folyósítható annak ellenére, hogy februárban a folyósított összeg nem éri el a maximum bruttó GYED összegét.
Az alábbi táblázatban lehet látni az elmúlt 14 év minimálbér, illetve minimálbér kétszeresének változását. A minimálbér, illetve minimálbér kétszeresének változása a GYED maximum összegre is hatással van. A GYED-et általános esetben a kicsi két éves koráig kapod. Ikrek esetén három éves korig. Ez azt jelenti, hogy ha a GYED folyósítás alatt emelkedik a minimálbér, illetve minimálbér kétszeresének összege, akkor azt követi a maximum GYED összegének változása is.