Amennyiben a CSED vagy GYED folyósítás alatt megszűnik a munkaviszonyod vagy bármely egyéb biztosítási jogviszonyod, akkor most még jogosult lehetsz CSED-re, GYED-re, ha a jogosultsági feltételekkel rendelkezel, de egy esetleges tesónál már nagy valószínűséggel nem lesz meg a CSED, GYED jogosultságod. Ebben az esetben egy újabb babánál a bruttó 28 500 Ft-os, alanyi jogon járó GYES-re lennél jogosult.
A passzív jogon folyósított CSED, GYED nem alapoz meg biztosítást, kizárólag orvosi ellátásra ad jogosultságot.
Mit jelent a passzív jogon folyósított csed, gyed?
Azt jelenti, hogy nincs biztosítási jogviszonyod az ellátások folyósítása mögött.
Kedves Mónika! ugyanez történt velem,csed alatt szűnt meg a vállalkozás ahol dolgoztam,ha már megszületett a kisteso és ugyebár nem vagyok jogosult gyedre vele ..semmit sem lehet tenni?
Kedves Mónika!
Nagyon el vagyok keseredve mivel a munkáltatom a mai napon jelezte elmegy nyugdíjba s e miatt már nem alkalmaz megszünteti a jogviszonyom át . 2018.08.03 án szültem .Idáig kaptam szépen a csedet ,gyedet. Azt mondta hogy váltsam ki az egyéni vállalkozóimat a GYED mellet s nekem az nagyon jó lesz ,mivel mi szeretnénk már rajta is vagyunk a kistesón . 2019.02.28 ig folyamatos munkaviszonyom volt .
A kistesóval mire leszek jogosult ?? Érdemes az egyéni vállalkozót kiváltanom ?? S járulékot és egyéb ellátásokat magam után kell fizetnem ??
Kedves Gyöngyi !
Igen, érdemes, viszont nem mindegy, hogy mikor, milyen adózással.
Egyébként attól, hogy az egyéni vállalkozó nyugdíjas lesz vagy megszünteti az egyéni vállalkozást, magánszemélyként továbbra is munkáltató lesz, tehát a munkaviszonyadat a felmondási védelem miatt nem tudja megszüntetni.
Az alperes felülvizsgálati kérelme alapos.
Az eljáró bíróságok helytállóan foglaltak állást arról, hogy a felek között fennálló munkaviszonyt nem érintette az, hogy az alperes az egyéni vállalkozó tevékenységét megszüntette. A keresetlevél mellékleteként elfekvő munkaszerződések tanúsága szerint az alperes természetes személyként kötötte meg a felperesekkel a munkaszerződést, a munkajog szabályai szerint az alperes e minőségében munkáltató lehet. Az adott esetben nem jelenti a munkáltató jogutód nélküli megszűnését az, hogy az alperes az egyéni vállalkozói tevékenységét megszüntette [az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi CXV. törvény 19. § (1) bekezdés a) pontja]. Az alperesnek az Mt. 73. § szerint a munkáltatói jogalanyisághoz szükséges jogképessége fennmaradt, és valamely tevékenység egyéni vállalkozási formában való ellátása a munkaviszony fennállása, illetve megszűnése körében nem értékelhető. Ezért az egyéni vállalkozói tevékenység megszüntetése nem eredményezi a munkáltató jogutód nélküli megszűnését (BH.2004.335.).