A táppénz, CSED, GYED összegének meghatározásakor először az irányadó időszakot határozzák meg. Mivel mind a három ellátás különböző időpontban indul, ezért az irányadó időszak is különböző lesz.
Az irányadó időszakot befolyásolja:
- Az adott jogviszony, amiből az adott ellátást (táppénzt, CSED-et, GYED-et) igényled mikor indul
- Az adott ellátás (táppénz, CSED, GYED) indulásának kezdő napja
- A folyamatos biztosítási idő fennállása
Az irányadó időszakon belül lehetnek bérezett napok, és korábban folyósított pénzbeli ellátások (táppénz, CSED, GYED, GYES, GYET). Az irányadó időszak lehet egy hónap, és lehet 21 hónap attól függően, hogy az a jogviszony amiből az adott ellátás igénylése történik mikor indult, jogviszonyon belül folyamatos volt-e a biztosítási idő, illetve mikor indult az adott ellátás.
A folyamatos biztosítási idő megszakadása esetén az irányadó időszak kezdő napja a folyamatos biztosítási jogviszony kezdő napjával egyezik meg. Mikor szakadhat meg a folyamatos biztosítási jogviszony jogviszonyon belül?
- Egyéni vállalkozás esetén, ha az egyéni vállalkozás szünetel
- Munkaviszony esetén, ha a munkaviszonyban fizetésnélküli szabadság van személyes okok miatt. Amennyiben a munkaviszonyban a fizetésnélküli szabadság mögött GYED, GYES, GYET folyósítás van, akkor folyamatos marad a biztosítási jogviszony.
A táppénz, CSED, GYED összegét az irányadó időszakon belül a számítási időszakban található jövedelem átlagából fogják megállapítani. A számítási időszak az irányadó időszakon belül található bérezett napok számának függvényében alakul.
A számítási időszak lehet:
- 180 naptári nap
- 120 naptári nap
- 30 – 119 naptári nap
És bejöhet a szerződés szerinti bér.